رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

خدمات دامپزشکی با سلامت و امنیت غذایی پیوند دارد


15 مهر, 1397 - 13:58 -- اداره کل روابط عمومی
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار قزوین تاکید کرد:

خدمات دامپزشکی با سلامت و امنیت غذایی پیوند دارد

فعالیت های حوزه دامپزشکی از انحصار خارج شود
معاون سیاسی و اجتماعی استاندار قزوین تاکید کرد:خدمات دامپزشکی با سلامت و امنیت غذایی پیوند دارد و فعالیت های آن باید از انحصار خارج شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

 علیرضا آشناگرمعاون سیاسی اجتماعی استانداری قزوین در مراسم روز ملی دامپزشکی با تبریک این روز به دامپزشکان و قدردانی از زحمات آن ها گفت: تلقی جدی جامعه از فعالیت دامپزشکان یک تلقی فنی و تخصصی است که مجموعه ای از افراد  متخصص وظیفه ی رصد، کنترل و مراقبت از سلامت دام ها را بر عهده دارند.

علیرضا آشناگر خطاب به دامپزشکان گفت: دامپزشکی کار سخت و طاقت فرسایی است و چه بخش روستایی ما  که قشر مولد  کشور هستند و چه صنعت گرانی که در مجموعه دام و دام داری فعالیت دارند قدردان زحمات شما هستند.

آشناگر ادامه داد: کار دامپزشکی از این جهت که با سلامت و امنیت غذایی جامعه ارتباط دارد بسیار مهم و خطیر است و من به عنوان مسئول کارگروه امنیت و سلامت غذایی استان بر اهمیت و نقش شما در این خصوص واقف هستم.

معاون سیاسی اجتماعی استانداری قزوین افزود: از بیماری های نوظهور دنیا که تعداد آن به 156 مورد می رسد، 116 مورد به بیماری های مشترک انسان و دام مربوط می شود که این موضوع هم اهمیت کار این قشر برای ارتقا سلامت جامعه را نشان می دهد.

وی گفت: به هر حال در مسیر فعالیت های دامپزشکان گاهی مقاومت هایی نیز وجود دارد که جزئی از سختی این کار است برای مثال اگر جایی دام آلوده را شناسایی کردید باید آن را معدوم کنید که ممکن است تمام سرمایه یک خانواده باشد و انجام دادن آن مقاومت هایی را در پی دارد.

معاون استاندار با اشاره به ذبح دام در ایام محرم گفت: در ایام محرم با توجه به نذوراتی که مردم داشتند اگر مراقبت صورت نمی گرفت جاری شدن خون در سطح شهر ممکن بود سبب  انتقال آلودگی و بیماری هایی شود که با ورود دامپزشکی تقریبا 1500 راس گاو و گوسفند به صورت بهداشتی در مراکز کشتارگاهی ذبح شد.

این مقام مسئول در پایان تاکید کرد: مسئولان اداره کل دامپزشکی از ظرفیت خیرین،سمن ها و قشر تحصیل کرده استفاده کنند و فعالیت های این عرصه را از انحصار خارج کرده و بخش زیادی از کارها را به این اقشار و نهادهای مردمی غیردولتی واگذار کنند.