رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

آموزش و آگاه سازی جامعه نقش بسزایی در کاهش آسیب های اجتماعی دارد


22 شهريور, 1397 - 12:22 -- روابط عمومی 2
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار:

آموزش و آگاه سازی جامعه نقش بسزایی در کاهش آسیب های اجتماعی دارد

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت: آموزش و آگاه‌سازی جامعه و به‌ویژه خانواده‌ها کلید اصلی مصون‌سازی جامعه، کاهش آسیب‌های اجتماعی و هزینه‌های تحمیلی ناشی از آن به جامعه است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

"علیرضا آشناگر" در دومین جلسه کمیته پیشگیری و مبارزه با مشروبات الکلی استان که با حضور نمایندگان دستگاه‌های عضو، در استانداری قزوین برگزار شد، گفت: نخستین گام برای کاهش این آسیب اجتماعی، شناسایی عوامل زمینه‌ساز گرایش افراد به مصرف الکل و سپس ارائه راهکارهای مؤثر در کاهش میل به مصرف مشروبات الکلی با استفاده از پژوهش‌های کاربردی است.
وی با اشاره به نقش کلیدی حساس‌سازی و آگاه‌سازی جامعه افزود: دستگاه‌های مسئول باید از طریق ارائه آموزش‌های لازم به اقشار مختلف، مضرات روحی و جسمی مصرف الکل را به جامعه معرفی کنند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اضافه کرد: برای حساس‌سازی و آگاه‌سازی خانواده‌ها باید آسیب‌های فردی و اجتماعی مصرف الکل، با استفاده از اقدامات فرهنگی مناسب و خلاقانه و با بهره‌گیری از زبان هنر اطلاع‌رسانی شود.
وی با تأکید بر نقش رسانه‌ها، آموزش و پرورش، نهادهای فرهنگی و تبلیغی، سازمان‌های مردم‌نهاد و... در آموزش و فرهنگ‌سازی تصریح کرد: در این زمینه همچنین می‌توان از ظرفیت‌های فضای مجازی برای حساس‌سازی و آگاه‌سازی افراد و به‌ویژه جوانان و نوجوانان بهره گرفت.
آشناگر با اشاره به ضرورت تشدید برخوردهای سلبی و سختگیرانه با عوامل تهیه و توزیع مشروبات الکلی و به‌ویژه باندهایی که به‌صورت سازمان‌یافته به تولید و توزیع اقدام می‌کنند، اظهار داشت: تلاش برای کاهش قاچاق مشروبات الکلی به داخل استان از طریق کنترل مبادی ورودی و نیز برخورد با تولیدکنندگان مشروبات الکلی دست‌ساز باید با جدیت بیشتری از سوی نیروی انتظامی دنبال شود.
وی بافت مذهبی و سنتی قزوین را عاملی بازدارنده و نقطه قوت استان دانست و اظهار داشت: اگرچه در مقایسه با دیگر نقاط، در حال حاضر شدت این آسیب در استان ما جدی نیست، برای به حداقل رساندن مصرف مشروبات الکلی در استان، باید اجرای سند پیشگیری و مبارزه با مصرف مشروبات الکلی سرلوحه فعالیت‌های دستگاه‌های عضو کمیته قرار گیرد.
این مقام مسئول در ادامه گفت: به‌همین منظور، وظایف دستگاه‌های اجرایی ذیربط بر اساس برش استانی سند مذکور، توسط دفتر امور اجتماعی استانداری تدوین و ابلاغ شده و سطح مداخله هر دستگاه در حوزه مشاوره یا اقدام مشخص شده است.
وی در پایان از نمایندگان دستگاه‌های عضو خواست که براساس وظایف تعیین‌شده، برای تحقق هرچه بیشتر اهداف سند پیشگیری و مبارزه با مصرف مشروبات الکلی در سطح استان، مشارکت کرده و اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهند.