رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

اقدامات پدافند زیستی ،آسیب پذیری زیرساخت ها را کاهش می دهد


14 تير, 1397 - 13:32 -- اداره کل روابط عمومی
معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین:

اقدامات پدافند زیستی ،آسیب پذیری زیرساخت ها را کاهش می دهد

طی3 ماهه نخست امسال،هیچ موردی در خصوص شیوع آنفلانزای پرندگان در استان قزوین گزارش نشده است
معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین گفت: اقدامات پدافند زیستی ،آسیب پذیری زیرساخت ها را بویژه در حوزه طیور و آنفولانزای حاد پرندگان کاهش می دهد

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

علیرضا آشناگر در نشست ستاد استانی مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان افزود: در نشست قبلی برای تعیین تکلیف بازار پرنده فروشان با توجه به اینکه محل انتخابی تعیین شد، قرار بود قیمت گذاری نهایی واحدها انجام شده و در فرصت 3 تا 6 ماهه برای تعیین تکلیف واحدها اقدام و شیوه های واگذاری واحدها به مالکان پیش بینی شود اما هنوز هیچ گزارشی از روند این کار به ما اعلام نشده است.
وی اضافه کرد: بازار پرنده فروشان قزوین گرچه در سال گذشته عامل بیماری نبود اما هم منظر شهری را به هم می زند و هم یکی از عوامل بیماری در سال 89 بوده که باید هرچه زودتر نسبت به انتقال آن به مکانی استاندارد در خارج از شهر اقدام شود.
آشناگر ادامه داد: به هر حال این طرح برای عملیاتی شدن کامل، نیازمند نقدینگی است و باید خریدارانی برای خرید واحدها باشند تا بخشی از نقدینگی تامین شود.
وی همچنین گفت: خوشبختانه از ابتدای سال جاری هیچ مورد مثبتی از بیماری آنفلوانزای مرغی در قزوین نداشته ایم اما باید همیشه رصد جدی در این زمینه صورت گیرد تا شاهد بروز خسارت نباشیم.
آشناگر خاطرنشان کرد: این موضوع یک مشکل حاد نیست که نتوان برای آن کاری کرد و با مراقبت های مستمر می توان نسبت به کنترل این بیماری اقدام کرد.
وی با تاکید بر هماهنگی دستگاه ها در جهت جلوگیری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان،افزود: اگر در این خصوص هر دستگاهی خود مستقیما به خاطر تعصبات صنفی و اداری عمل کند کاری از پیش نمی بریم.
مدیرکل دامپزشکی استان قزوین نیز در این نشست گفت: سال گذشته پنج میلیون و 400هزار قطعه جوجه آلوده به ویروس را در 32 کانون استان قزوین معدوم سازی کردیم.
وی افزود: بیشترین خسارت طیور معدومی استان مربوط به شهرستان آبیک بود.
حمید زینالی خاطرنشان کرد: در سال جاری هیچ مورد مثبتی از ابتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در قزوین شناسایی نشده اما با توجه به موارد جدید آن در برخی استان ها باید از همین حالا برای کنترل و پیشگیری از این مساله اقدامات جدی انجام دهیم.
وی همچنین گفت: در سال گذشته این اداره کل با شناسایی سریع کانون های بیماری ، قرنطینه و معدوم سازی تمام طیور، انجام پایش های منظم واحدهای فعال در شعاع یک و سه کیلومتری کانون ها، اطلاع گیری مستمر از وضعیت طیور بومی، استقرار تیم های دولتی در کشتارگاه های صنعتی طیو، گشت های قرنطینه ای سیار مشترک با نیروی انتظامی نسبت به کنترل بیماری پرندگان اقدام کرد.
زینالی در ادامه تعدد راه های مواصلاتی و عدم امکان استقرار قرنطینه های ثابت، تراکم بیش از حد و نزدیکی واحدهای تخمگذار و مادر در شهرستان آبیک، قرار گرفتن اکثر واحدهای تخمگذار مادر استان در مسیر ترانزیتی خوروهای حمل طیور زنده فراورده های خام مرتبط و کود را از جمله چالش های استانی در زمینه کنترل بیماری در قزوین عنوان کرد.