رفتن به محتوای اصلی

شما اینجا هستید

حمایت از مادران باردار در مناطق حاشیه نشین،یک ضرورت است


3 اسفند, 1396 - 08:01 -- اداره کل روابط عمومی
معاون سیاسی، امنیتی استانداری قزوین:

حمایت از مادران باردار در مناطق حاشیه نشین،یک ضرورت است

معاون سیاسی و اجتماعی استانداری قزوی گفت: حمایت از مادران باردار در مناطق حاشیه نشین شهرها،یک ضرورت است

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری ،

علیرضا آشناگر در چهارمین نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان قزوین افزود: سلامت مادران باردار بر سلامت نوزادان آنها در آینده تاثیرگذار است و از بروز بسیاری از هزینه های درمانی می کاهد، از این رو برای کمک مالی به تغذیه این مادران باید اقدام اساسی کنیم.
وی اضافه کرد: دولت به تنهایی نمی تواند از عهده هزینه های این موضوع بربیاید بنابراین در این زمینه می توان از ظرفیت های کمیته امداد و سمن ها استفاده کرد.
آشناگر ادامه داد: در استانداری نیز موضوع حمایت از مادران باردار مناطق حاشیه ای را با سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان در میان می گذاریم تا به نتیجه مناسبی برسیم.
معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین گفت: باید به تغذیه مادران باردار که کم بضاعتند و در نقاط حاشیه ای شهرها زندگی می کنند، کمک شود.
معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین نیز در ادامه این نشست با ارایه گزارشی از تعداد مادران باردار در مناطق حاشیه ای گفت: در سال گذشته 22 هزار و 208مادر باردار در استان مراقبت شدند که 80 درصد این طرح توسط بخش دولتی و 20 درصد نیز توسط بخش خصوصی اجرا شد.
دکتر ناهید یزدی با بیان اینکه مراقبت از مادران باردار در سه دوره پیش، حین و پس از زایمان انجام می شود،افزود: تمام این مراقبت ها در مراکز دانشگاه علوم پزشکی و به شکل رایگان انجام می شود.
یزدی با بیان اینکه یک چهارم از مادران باردار در حاشیه شهرها و یک چهارم نیز در روستاها سکونت دارند،ادامه داد:این مادران اغلب بضاعت مالی ندارند و در معرض خطر انواع مسایلی چون بیماری های مختلف هستند.
وی ادامه داد:ما در بخش کودکان دارای سوءتغذیه در این مناطق از طریق حمایت های کمیته امداد آنها را تحت پوشش قرار داده ایم اما درباره مادران باردار چنین امکانی را نداریم.
یزدی خاطرنشان کرد:در سطح وزارت بهداشت مادران باردار روستایی می توانند از حمایت های بنیاد علوی بهره مند شوند اما این موضوع درباره مادران حاشیه شهرها که اتفاقا در شرایط سخت تری از مادران روستایی قرار دارند، وجود ندارد.
وی افزود:دوره9ماهه بارداری و دوره2ساله شیرخواری کودک هزار روز طلایی عمر انسان است که اگر در این زمان از نظر تغذیه تقویت نشود در آینده با انواع و اقسام مشکلات روبرو خواهیم شد و به لحاظ درمانی هزینه های زیادی را هم بر دوش خانواده ها و هم دولت برجا می گذارد.